Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kaliningrad Leslie_Aspin_Jr. Joan_Roiç_de_Corella José_Rodriguez_de_la_Borbolla Kipu_tytto Le_Roulier KFC_Germinal_Beerschot Les_Champs-Géraux L.A.V._Zaragoza_Castejón_Pamplona_Logrono Jose_Luis_Maluenda Juan_Rincón Lenguas_nordicas La_vaca_del_apocalipsis Leonardo_Torriani Junta_Monetaria_del_Banco_de_Guatemala Laguna_de_Gallocanta Isdhoo Interestatal_15 Lachaussee_du_Bois-d'Écu Jose_Félix_Zavala Joao_Francisco_Pereira_de_Souza La_Libertad_(Nicaragua) Juan_Canigueral_Cid La_crédula_fingida Ionel_Dănciulescu Juan_Carlos_Sánchez_(futbolista) Lenna_Sjooblom L'Humanité Jorge_Báez Linterna_de_Papel Literatura_renacentista Le_Bez Lencería_de_ocasion Jiri_z_Podebrady Jesús_Carazo Juan_Carlos_Martin_del_Campo Isidoro_Alvarez_Alvarez Lacabon Jose_Carlos_Mahia La_Tortura Iselma_okiepana Laguna_Piedra_Roja Karl_bertsch Las_Traquinias_(Sofocles) Kuori Ironton_(Míchigan) Kathy_Reichs La_Neuville-a-Maire Isla_Star Jorge_Zermeño_Infante Lista_de_musicos_de_Synthpop_aleman Jose_Iván_Gutierrez Lira_maltesa José_Ángel_García_de_Cortazar Interaccion_espín-orbita

html map