Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maihueniopsis_shaferi_var_humahuacana Mayúsculas_canonigas Mandibuzz Gobioidei Puente_de_la_Z-40_sobre_el_Gállego Puncion_de_emergencia_de_la_via_aerea Maritere_Braschi Lobelia_nicotianifolia_var._brevipedicellata Línea_equilibrada_de_audio Qatar_Stars_League Goleta_Libertade_do_Sul López_Garrido Productos_de_lujo Mamboga_capitata Real_e_Insigne_Congregacion_del_Santo_Sepulcro_y_de_Siervos_de_la_Orden_Tercera_de_Nuestra_Señora_de_los_Dolores Prismognathus_alessandrae Primera_División_de_España_1970_71 Mazar-I-Sharif Manuel_M._Dieguez Metodología_agil Mandato_Frances_de_Siria Malvasía_cabeciblanca Los_Cinco_se_ven_en_apuros Pristichampsidae Rafael_de_Ceballos-Escalera Mascarey Promoción_de_ascenso_a_Segunda_División_1968 Magdalena_de_Kino Predicción_de_acoplamiento_proteína-proteína Marrero Grama_de_los_prados Ranipokhari_Corner_Team Rattus_hoffmanni Potomaniaco Rapsecourt Losada_Diéguez Mayor_de_18_años Primera_Guerra_Judeo-Romana Línea_de_alta_velocidad_ferroviaria_Perpinan-Figueras Llueve_(album) Metropol_Parasol_de_la_Encarnación MEXT Mansilla_Mayor_(León) Premio_Goya_a_la_mejor_direccion_de_produccion Pyxis Miguel_Angel_Labrador_Pérez Marni_Little Metal_alcalino Matias_Fernandez Lolium_elegans Mazda_CX-7 Los_olvidados Primer_período_intermedio_de_Egipto Miguel_Angel_Mejia_Múnera Queso_Brie

html map