Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anacamptis_pyramidalis_var._brachystachys Gónadas Guerra_de_la_Independencia_argentina Mosquerito_moteado Icacorea Hammerbox Historia_del_papado Hamburguesa_vegetal_(banda) Anambé_aliblanco Modelo_de_las_inteligencias_multiples Molly_Ringwald Hijos_de_Francia Arco_de_Trajano_(Timgad) Andrea_Ribelles Argenton-Château Avenida_garcia_del_rio Autarquía_(filosofía) Aquilegia_canadensis_var._aurea Avello Güenoa Animales_argentinos Hugo_Pena Arquetipicos Montague_R_James As,_dos,_tres Andorita_IV Hipótoo_(hijo_de_Cerción) Astérix_(videojuego_arcade) Hominina Antonio_Miguel_Méndez_Pozo Arquitectura_del_Templo_de_San_Francisco Asiophrida_oblongoguttata Areop-Enap Arundinella Arte_romanico_de_la_Sierra_de_la_Demanda Moyanés Autolico Monolepta_impressicollis HSM2 Heraclés Autopista_Rafael_Caldera Movimiento_26_de_Marzo Anade_común IETEL Idioma_pame Griselles_(Cote-d'Or) Helio_Paes_Pereira Hemiblossia_rubropurpurea Arabella_Figg Morinda_chrysorhiza Historia_de_Almeria Guaviare_(departamento) Hologymnosus_annulatus Modelo_atómico_de_Schrödinger Monumento_natural_Morros_de_Macaira

html map