Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_fortificada_la_garrofera Benjamín_Teplizky_Lijavetzky Cedric_Iván_Escalante_Sauri Campo_de_Cuellar Callobre_(San_Martino) Celebration_(DVD) Balneario_Villa_de_Olmedo Celeus_s._exsul Biblioteca_nacional_Rubén_Darío_de_Nicaragua Barre_des_Écrins Burdeos_(Quezon) Batalla_de_la_Mesa_del_Nayar Bromus_agrestis Bajío_(Mexico) Barrio_judio_de_Třebíč Caltha_palustris Celebraciones_del_XXVI_Centenario_del_Imperio_de_Japon Banco_Nacional_de_Bulgaria Calle_33_Calle_Rawson_(línea_Flushing) Campeonato_Sudamericano_Sub-15_de_2009 Breakfast_club_(banda) Broken_Siglo_XX_a._C. Cartoon_Network_Mexico Casa_de_Munso Bélek_el_Vampiro Canton_de_Héricourt_Ouest Bleda Caulanthus Cazadores_de_utopias Bartolome_González_Jiménez Badynectus Capital_financiero Boot.ini Ceratochloa_grandiflora Bolsilludos Chaetodon_multicinctus Catabolismo Broke_&_Famous:_Still_Broke_The_Mixtape Caxambu_do_Sul Basílica_de_nuestra_senora_de_la_candelaria Calcio_Portogruaro_Summaga Boléro Blaptica_rothi Años_1590_a_C Bridge_to_Terabithia_(película) Buenas_tardes_(programa) Campana_Boat_Club Bloque_(informatica) Caciquismos Batrachostomus_septimus Chamberi Chacha Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_2005 Carpodaco_del_Sinaí Carolina_Maria_de_Habsburgo

html map