Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dejan_Stefanović Di_Blasio Diego_Rodriguez_(hijo_de_El_Cid) Alexandra_Neldel Copa_America_1927 Discocactus_catingicola_var._griseus Diego_Godín Copa_FIFA_Confederaciones_2021 Discografía_de_Girls_Aloud Damen Ammomarginulininae Cristian_Wernly Dampierre_en-Bresse Dopaje_Genético Crangonyctidae E.S.C.U.D.O. Distrito_de_Andahuaylas Cupressus_elongata Dermatologia_Medico-Quirúrgica_y_Venereologia Allium_kochii Alfonso_Álvarez_de_Villasandino Dav_Pilkey Coregonus_tugun Disparates_del_campo Cristobal_de_la_Sierra_(Salamanca) Distrito_de_Indiana Distrito_electoral_de_Cleveland_(condado_de_Pierce,_Nebraska) Amenilo Ducado_de_lugo Discernimiento Economia_Social_de_Mercado DVI-DL Culto_Politeísta_Hispano-Romano Diamante_(ciudad) Daniel_Amadeo Demografía_de_Carabanchel Cupula_decagonal Convento_de_San_Francisco_(Morón_de_la_Frontera) Distrito_de_Lurin American_Tragedy_(album_de_Hollywood_Undead) Dianthus_carpathicus Día_de_los_Padres DH_Cephei Amnesia:_The_Dark_Descent Distrito_de_florac Distinción_analítico-sintetica Alone_with_everybody DefectiveByDesign Amoreira_da_Gândara Dinastia_sasanida Desorden_de_pánico Copa_Mundial_Femenina_de_Fútbol_Sub_19_de_2002 Cordé Dorthonion E_H_Carr

html map