Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pueblo_Unido Mike_Will_Made_It Los_planetas_contra_la_ley_de_la_gravedad Logo_(Lenguaje_de_programación) Me_llaman_la_presumida Granowiec Marisabel_Rodríguez Lodicula Registro,_evaluacion,_autorizacion_y_restriccion_de_sustancias_químicas Grierson Lord_Arthur_Balfour Melissa_tragi Lupinoblennius_dispar Péiteng Matilde_Gomez_Camus Mia_Audina Gottfried_Heinrich_Stoelzel Mañana_es_primavera Maxime_Laubeuf Lorenzo_Rodríguez Provincia_de_Chauen Marlow_(Oklahoma) Luzula_velutina Lucanus_barbarossa Manifiesto_Debian Profesión_peligro Programa_para_Ciudades_Historicas_Aga_Khan Reactivo_de_folin Mammón Problema_del_cumpleaños Primera_Ley_de_Reforma_Agraria Martin_John_Freeman Principia_(desambiguación) Píldora_anticonceptiva_oral Melanie_Costa_Schmid Mahaut_de_artois Rafelbunyol_Rafelbuñol Raúl_Martínez_Sambulá Premio_nobel_de_medicina Malvaviscus_rivularis Marco_Antonio_Vargas_Díaz Pseudoharpax_parallelus Luis_Jose_de_Borbon-Conde Mesorregión_de_las_Cuencas_Litoraleñas Goiás_EC Gondrecourt_Aix Mecanografica Graficos_de_trama Medios_de_información Marcel_Starks Love_146 Manuel_Gaspar_Gomez_de_Sandoval_Téllez_Giron Ptyonoprogne_concolor Precariedad_laboral Pseudomonas_fluorescens

html map