Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aloha_Oe Departement_d'outre_mer Cumbia_andina_mexicana Diamante_(desambiguación) Dracy_lès_Couches Cristo_Redentor_de_El_Encanto Culebra_rayada Convento_de_Jesus_Maria_y_Jose_(Velez_Málaga) Alpha_Aquarii Dana_Andrews DisneyRemixMania Diario_Uno_(Mendoza) DeLisha_Milton-Jones Departamento_Tinogasta_(Catamarca) Echinopsis_pasacana Eddie_Wilkins Don_Erre_que_erre Diseno_de_fármaco Cyclanthaceae Dia_Mundial_de_la_Libertad_de_Prensa Distrito_de_argenteuil Alejandro_II_de_Macedonia Amaranthus_paniculatus_var._sanguineus De_Havilland_DH.98_Mosquito Dar_el_Islam Distrito_de_llochegua An-124-100 Críticas_al_Islam Diego_Maradona_Jr. Crescencio_II Corco Distrito_de_Ocongate Duhalde Descomposición_QR César_Augusto_Parra_Muñoz Distrito_de_Wels-Land ES_Chalon Doc_Rivers EcoDiptera Alfredo_De_Angelis Cristino_(política) Diogo_Cao Ding_Ling Donald_Tusk Cristianos_siríacos Dido_(cantante) Domingo_Urrutia_Flores Ana_Neda_de_Serbia Cyprinus_multitaeniata Corydoras_albolineatus Diómedes Copiapoa Coryphaenoides_semiscaber Earth_A_D_/Wolfs_Blood Distrito_Escolar_Num._1_de_la_Ciudad_y_Condado_de_Denver

html map