Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barcena_de_Cicero/Bárcena_de_Ciceru Blanca_Álvarez_Gonzalez Cerro_Santa_Ana_(Paraguana) Cantón_de_Le_Catelet Capas_o_niveles_del_TCP/IP Benedictinas_del_Santísimo_Sacramento Cardamine_brachycarpa Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1996 Bruja_Veron Caucaea_tunguraguensis Castillo_de_san_pedro_de_halicarnaso Cerro_de_la_Muerte Cabullería Basilica_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Señora_de_Lequeitio Battaglioli B-Sharps Bolo_Césped C_DC Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_2005 Carlos_Ospina Campeonato_colombiano_1955 Canción_de_cuna_(película) Brabant_le_Roi Carlos_Ortiz_(futbolista_paraguayo) Believe_(canción_de_Britt_Nicole) Baja_danza Caripito Catedral_de_San_Marcos_de_Arica Catedral_Basilica_de_San_Salvador Cendea_de_Ansoáin Bala_de_Cañón_(Marvel_Comics) Challenger_de_Córdoba_(Argentina)_2012 Bergantin BBMak Canon_digital Cerámicas_de_retícula_bruñida Bernardo_Cruz Brazil_Rendering_System Calvados Capitulos_de_¿Por_que_a_mi? Bilovodsk Brownea_leucantha Cankaya Castrillo_de_Duero_(Valladolid) Cambio_de_estado Catedral_de_wells Catedral_del_Dulce_Nombre_de_Jesús Chaetodipus Brachaluteres_taylori C919 Carl_Immanuel_Eberhard_Ritter_von_Goebel Bajo_(instrumento) Bathurst_(Canada) Batalla_de_Enofita Caso_de_los_ERE_en_Andalucía

html map