Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tinea_capitis TV_Bailadores Text_editor_and_corrector The_Call_(Canción) Sistema_de_alerta_y_control_aerotransportado Tipu_Sultán Serval_(Aisne) Segunda_division_B_española_2008/09 San_Damian_Texoloc_(municipio) Sergio_Vega Silmarils_(compañia) Sociedad_benéfica Super_humor Thecanthes Solenomelus Smeringochernes_novaeguineae Theodore_Billroth Top_Model_of_the_World_2008 Teatro_Cervantes_(Almería) Todos_Santos_(Mexico) Te_azul Sinfonía_nº_1,_D._82_(Schubert) Se_dice_bisonte,_no_búfalo Thyssen Saxifraga_rosularis Thai_AirAsia Sublevación_de_La_Granja_(1836) Taito,_Tokyo Selección_de_polo_de_Estados_Unidos Salix_nigerica Santuario_de_Aranzazu Santibanez_de_Valcorba Temperatura_de_autocombustión Transcripcion_genética Transposicion_de_Beckmann Santo_Estêvao_do_Penso Tiburón_gato Sergio_Perez_(deportista) Sistema_de_Gestión_de_Almacenes Transporte_Automotor_Municipal_Sociedad_del_Estado_-_U.T.E. São_Paio_de_Merelim The_Poison_Sky Sleeping_Sun_(Four_Ballads_of_the_Eclipse) Sedum_acre_subsp._tetramerum Taliesin Torneo_Clausura_2005_(Perú) Te_amare_en_silencio Sputnik_10 Thymus_oxyodontus Sinfonía_n_12_(Haydn) Sistema_de_vapor_de_la_ciudad_de_Nueva_York Su-26M3 The_image_of_you Taiwania_cryptomerioides Sixx:A_M.

html map