Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Capilla_de_San_Ambrosio_(Tlaquepaque,_Jalisco) Broye_les_Loups_et-Verfontaine Big_Apple Buonvicino_de_la_Riva Challenger_de_San_Remo Café_britt Catedral_Metropolitana_de_Timișoara Chapultepec_(desambiguación) Campo_y_Cerdán,_Angel_del Cabeza_transversa_(musculo_aductor_del_pulgar) Bertrand_Delanoe Catálogo_de_obras_de_Saint_Saëns Brusco Baikiaea Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_2008-09 Batalla_de_Accio Canciones_Que_Un_Hombre_No_Deberia_Cantar Beisbol_de_Panama Brachyphyllinae Canal_iónico Bangsia_arcaei Chambers_Street_World_Trade_Center_(IND_Eighth_Avenue_Line) Cazacarros Bombillas_incandescentes Castillo_de_mata Campimetria Bambi_(premio) Ce_qu'on_entend_sur_la_montagne Batalla_de_klushino Catedral_de_Nuestra_Senora_de_Coromoto_(Punto_Fijo) Año_1821 Cayetano_Lopez_Martinez Bjarni_benediktsson Billy_Cafaro Bolsa_de_Valores_de_Nueva_York Billy_Gould Catasigerpes_margarethae Benito_juárez_maza Billete_de_100_dolares_USA CYGP Carmilla_Nuestra_Señora_de_los_vampiros Calle_Fulton_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Brahmanas_(casta) Benito_Murúa_López Campeonato_Mundial_de_Waterpolo_Femenino_de_2013 Balagny_sur_Thérain Bourg-et-Comin Bioclimático Betula_verrucosa_var._microphylla Casas_cueva Chamisal_(Nuevo_México) Bonnal Casa_Palacio_del_Baron_de_la_Guia_Real Catálogo_General_Upsala Carlos_Enrique_Camejo_Acuna

html map