Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nílson_Esidio_Mora New_York_Mets Por_Fin_Llego_El_Indulto Organizacion_del_alumnado Petrey_(Alabama) Ophrys_pectus Norte_(Bahrein) Philautus_saueri Papandúa Nada_(desambiguación) PL/1 Omar_Baljic Museo_de_Calcos_y_Escultura_comparada Playa_(La_Habana) Ostpolitik Pavel_Dan Nicholas_Penny New_Mexico_State_Aggies OGLE-2003-BLG-235L_MOA_2003-BLG-53 Neoyorquina Natalia_Chacon_Amarillas Pierre_van_hooijdonk Polygonatum_biflorum_var_virginicum Músculo_redondo_mayor Pedro_Lopez_Quintana Observatorio_Astronómico_de_Potsdam Plantae_Aequinoctiales Organización_Mundial_del_Turismo_(OMT) Parlons_grand-mère Planten_un_Blomen Phlomis_reticulata Pintura_surrealista Músculo_esfínter_anal_interno Petroleos_de_Venezuela Nueva_geografia_económica Pilanus_pilifer Next_Avengers:_Heroes_of_Tomorrow Pablo_Piñones_Arce Parágrafo_175 Pedro_Raúl_Gómez_Vila Parada_do_Orgulho_LGBT Navegacion_aérea_a_estima N'zi_Comoe Paranapiacaba_funesta Museo_geológico_del_Seminario_de_Barcelona Pagina/12_(Buenos_Aires) Nueva_Zelanda_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-20_de_2013 Nieva_(provincia_de_Jujuy) Pasqual_Coco Pandušašša Ojos_de_Agua Periglaciar Opuntia_ciribe Obdorsk Phyllonastes

html map