Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

ES_Bingerville Corporacion_Trébol_Gas Cromosoma_15_isodicéntrico Deep_Dish Cymbidium_de_Sander Cristián_Monckeberg_Bruner Daniel_Quinn Alipore EarthQuake_Ligth Ampliación Daphne_vahlii Cristianos_nuevos Aleurocanthus_nudus Dwápara_iuga Diocesis_de_Zamora Danzas_sinfónicas_(Rajmaninov) Alfa_Laval Aleksandr_Ménshikov Ecole_Militaire Durningen An_Lushan Departamento_de_Quiché Economía_del_arte Discografía_Bandana Disney_XD_Original_Series Dębe_Male Edificio_Ministerio_de_Economía_y_Finanzas_Publicas Deutzia Dinamic_Software Cours_(Deux_Sèvres) Dactylispa_sericeicollis Diablo_(mitología) David_Padilla_Arancibia Distrito_electoral_de_Lake_n.º_1 Copa_de_baloncesto_de_Holanda E_E_Cummings Amalfi_Sarah_Brightman_Love_Songs Dinastía_Idrisí Aleuroclava_stereospermi Ally_(Cantal) Douglas_Aircraft David_Catala_Jiménez Cumbre_de_Pittsburgh Dreaming_Out_Loud Cípselo Alvaro_de_Zuniga_y_Pérez_de_Guzmán Cumbre_America_Latina_y_el_Caribe_Unión_Europea Daiei,_Tohaku,_Tottori Amanda_(nombre) Cubierta_celular_bacteriana Cultura_libre Crater_Iturralde Eclipta_zippeliana Cucurbita_siceraria Alfonso_Goda

html map