Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salsa_vinagreta The_Pearl Santa_Cruz_do_Douro Tratado_de_Neuilly_sur_Seine Stenothemus_bezdeki Team_Lotus_(actual) Sistema_de_Salud_en_Colombia The_Darkness_(historieta) Thais_Russomano Seleccion_nacional_de_rugby_de_Nueva_Zelanda Sweet_Grass_(Montana) Sierras_macizos_cordales_y_montanas_de_La_Cantábrica Stefania_Mosca Sir_Cosmo_Duff-Gordon Teoria_de_Repulsion_de_Pares_Electronicos_de_Valencia Tercera_Division_de_España_1988/89_(Grupo_XII) Theâtre_des_Champs_Élysees Telecable_(Peru) Toshihide_Masukawa Teresa_Prado Topología_en_árbol San_Fabian_(Chile) Searcher_Mk-3 Stella_Corvalán Suenos_Celtas Sauchy-Lestrée Traductora The_Fountainhead Tanque_Mark_VI Spookyfish Shepsekaf Tercera_División_de_Chile_2009 Shellsport Spartina_brasiliensis Teoría_del_consenso Tomas_I_Comneno_Ducas Scotia_(Nueva_York) Sauxillanges Teletexto Saint-Rémy_(Deux-Sèvres) Solenarium Sheperd's_Pie Sinfonia_n._68_(Haydn) Saint_Andre_de_Bueges Tesla_Roadster Santo_Domingo_(ciudad_Republica_Dominicana) The_Bird_and_Baby Síndrome_de_Aarskog_Scott To_Live_&_Die_in_L.A. Tequila_(pelicula) Sing_(cancion_de_Travis) The_Simpsons_One_Step_Beyond_Forever!:_A_Complete_Guide_to_Our_Favorite_Family_...Continued_Yet_Again Tilly_(Yvelines) TV8_Penalolén Sila_M._Calderon

html map