Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bank_of_Jordan Celis_Pérez Bot_charlatan Base_machu_picchu Bermiego CERC Campeonato_de_Campeones_de_Chile_1943 Base_Aeronaval_Punta_Indio Carrosio Cacique_Garabito Baldomero_Argente_del_Castillo Bougainvillea_spectabilis Beat_Club Balsamina_roylei Carlos_G._Daireaux Año_1497 Caché_de_pista Basileuterus_flaveolus Benati_SpA Bandera_de_Venezuela Calle_Echaurren Bill_Tung_Biu Carl_Gustaf_Rehnskiöld Castillo_de_San_Pedro_de_Huelva Beatrice_Gladys_Lillie Catedral_de_astorga Brienz/Brinzauls Camión_banera Bernardo_José_Gandulla Blue_skies_broken_hearts_next_12_exits Casa_Cadahalso Bois_de_Vincennes Bernardino_de_Meneses_y_Bracamonte Beatriz_de_napoles C2_de_Cercanías_Asturias CNN_en_Portugués Capítulos_de_MAR Basílica_de_Nuestra_Senora_de_Itatí Canadilla CS_Municipal_Studențesc_Iași Cantón_de_Pouyastruc Caracter_nacional_espanol Centro_Internacional_de_Arreglo_de_Diferencias_Relativas_a_Inversiones Celenza_Valfortore Cartel_(organizacion_ilicita) Canton_de_Tournay Cemento_expansivo Blénod-les-Pont-à-Mousson Castillo_de_Clara Basílica_de_la_Esperanza_(Málaga) Britt_Lafforgue Bretteville_sur-Dives Buen_Monte_del_Oso Battenans_les-mines Betula_verrucosa_forma_dalecarlica

html map