Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_y_yo_1949 Ebnerella_armillata Cuaresmar Cristobal_de_Mondragón_y_Otalora Día_de_la_Region_de_Murcia Alfombra_de_Lorestan Deficiencia_motriz Cultura_greco-romana Dimpemekug Diego_Lucas_Arias-Dávila_Croy Destiny_of_the_Daleks David_Walton American_Motors Convencion_demócrata_de_las_Islas_Virgenes_de_los_Estados_Unidos_2008 Crocodilichthys_gracilis Amélie-les-Bains-Palalda Donovanosis Cueva_de_La_Garma Corralitos_(California) Earnie_Stewart Césped_Artificial Descubridores_de_catan Diego_Mexía_Felípez_de_Guzman East_Bremerton_(Washington) Cuansa Dubai_Towers_(Dubai) Déjame_entrar Dunhere Defensa_de_Colombia Copa_triangular_de_concordia Distrito_de_Hlohovec Correo_aéreo_(Lost) Convenio_de_Róterdam Amaurornis_olivacea Democracia_Nacional_de_Centro Altnau Ana,_la_de_Ingleside Amblogyna_fimbriata Danionella_dracula Doulevant_le_Chateau Djura_Jaksic Amelia_denis_de_icaza Curva_de_solidos Ecolocalización Cristiano_converso Disco_Mix_Club Ambloy Convento_de_San_Francisco_de_Zaragoza Aláàrìnjó Culex_autumnalis Ambala_Sadar Delfor_Mendizábal Alessandro_Costacurta Django_(película_de_1966) Dave_Stallworth

html map