Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Inscutomonomma_benzoni Republica_de_Transcaucasia Trofeo_Joaquim_Agostinho Frigorífico Municipio_de_Green_(condado_de_Shelby,_Ohio) Riomayor_(Teverga) Giovani_Casillas Municipio_de_Higginson_(Arkansas) Frechou_Fréchet Unión_de_Utrecht Gatika_(Vizcaya) Municipio_de_Farley_(condado_de_Polk,_Minnesota) Rio_Sangha Fratte_Rosa Roberto_Hector_Zárate Immigration_&_Customs_Enforcement Independentismo_texano GhostNet Ik_ben_verliefd_(Sha_la-lie) Fuga Unión_Ferroviaria_(Argentina) Río_fulda Iglesia_de_Santa_Margarita_(Palma_de_Mallorca) Romualdo_Rodriguez_Vera Musculus_sphincter_pupillae Municipio_de_South_Branch_(condado_de_Wexford,_Michigan) Religión_en_Andalucia Roberto_García_(periodista) Uniontown_(Kentucky) Rumex_hastifolius Roberto_Sabatino_Lopez Rio_Ideriin Río_Naaman V538_Aurigae Gaumont Municipio_Arismendi_(Sucre_Venezuela) Garompita Rollinia Germain_Henri_Hess Río_Ismeno Genaro_Celayeta Roberto_Parra_Sandoval Inmigración_china_en_España Iglesia_de_Santa_Maria_la_Mayor_(Daimiel) Genero_Epico_o_Narrativo Russell_Westbrook Frente_de_centro Ultimate_Marvel_vs._Capcom_3 Gaspar_Marin Rivulus_janeiroensis Municipalidad_de_carnikava Ruido_1_f Rio_Aripuana Funiculares_y_teleféricos_de_Cataluna Rio_Almodovar

html map