Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abraham_wald Variables_aleatorias_intercambiables Condado_de_Panevėžys XLIX_Legislatura_del_Congreso_de_la_Union_de_Mexico Colby_(Wisconsin) Wesm Vodafone_Group Academia_nacional_de_los_linceos Claustro_del_monasterio_de_Santo_Domingo_de_Silos Víctor_Manuel_Roman_y_Reyes Achiroides_melanorhynchus Codex_Atanicus Widder Zierbena Cocina_sanmarinense Yo_hice_a_Roque_III Zastava_Kragujevac Yérik_(desambiguación) Choussy Vernet_(Alto_Garona) A_J Club_Atlético_Cordón Véra_Clouzot Conchorráptor Wariwillka Comuna_de_Argelia Chelo_Rodriguez Chauffour_les_Étrechy Air_Space_America_88 Condado_de_Hand_(Dakota_del_Sur) Yauru Vale_da_Madre Congregación_viene Wilhelm_Karl_Hartwich_Peters Xena:_la_princesa_guerrera Club_Deportivo_Rayo_Sanluqueno Acoso_psicológico Accidente_aéreo_en_las_Carreras_Aéreas_de_Reno_en_2011 Wikipedia_en_fines William_J_Hussey Alcides_Gubellini Christopher_C_Lloyd Vibrio_vulnificus Comarca_de_finisterre Veranda´s_Willems-Accent Complemento_predicativo Víktor_Chernov Abc_australia White_Spirit Comisión_Internacional_Gay_y_Lesbiana_de_Derechos_Humanos Acqui_Unione_Sportiva_1911 Albigny_sur_Saone Chimbombos_de_cintalapa Chastity_(banda_sonora) Aeropuerto_de_vitoria

html map