Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apocino_del_Canada Hemipeplus_australicus Ano_294 Moulins_sur_Yèvre Monte_Rushmore Monomma_perrieri_perrieri Hermanos_menores_de_la_regular_observancia Mortadelo_y_Filemon_-_El_caso_del_senor-probeta Guardacanton Moncloa_Football_Club Monasterio_de_Santa_Catalina_(Monte_Sinai) Apeninos_samnitas Annuit_Coeptis August_(California) Autotransporte_Turístico_Español Atractylis_caespitosa Monteléger Grupo_de_Torrijos Augusta_de_hannover Apicotermitinae Hold_on_Tight Gurumukhi Multijugador Ibrahim_Sekagya Atolón_Johnston Ayapanopsis Morgan's_Point_Resort_(Texas) Aunat Antonio_de_Orbarán Heket August_Macke H.H.Thomas Hule Himno_de_la_República_de_Azerbaiyan Guillermo_Paez Historia_de_Curazao Hato_Rey_Central_(Puerto_Rico) Hisham_I Hesperaleyrodes_michoacanensis Helgi_bjóla_Ketilsson Haverstraw_(pueblo) Hacha_de_Petos_(Pollax_Poleaxe) Aspleniáceas Aristonectidae Miscanthus_purpurascens Anos_1340_adC Hármas-Korös Autobús_hibrido_electrico Anthyllis_gandogeri Halimium_multiflorum Hugh_O'Flaherty Australasian_Plant_Pathology Hellín Huayuri Hector_Ximenez_Gonzalez

html map