Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Geoeconomía_de_Fronteras_Étnico_Lingüísticas Municipio_de_Wentworth_(condado_de_Rockingham,_Carolina_del_Norte) Retales_de_carnaval Roberto_Parra_invocado Táper Un_papa_genial Tronchacadenas Ruta_Provincial_34_(La_Pampa) Trinity_McCray Inodapnhis Rúsula_íntegra GE_Smallworld Ríus Gabriel_Marie_Joseph_Hervier-Basson Restrepia_shuttleworthii Rio_San_Pedro_(Potosí) Municipio_de_Armstrong_Grove_(condado_de_Emmet,_Iowa) Roque_Nublo Rohdea_watanabei Roberto_Prieto Free-For-All Ruta_Nacional_A006_(Argentina) Friedrich_Glauser Fresnoy_le-Luat Rodrigo_Sanchez_de_Arévalo Municipio_de_Twin_Lakes Tríada_de_Currarino Iniopteryx Municipio_de_Jefferson_(Nueva_Jersey) If_You_Want Municipio_4_Cypress_Creek_(condado_de_Jones,_Carolina_del_Norte) V_I_S_A Gary_(Virginia_Occidental) Municipio_de_Marshfield_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Gene_Barry Municipio_de_Itasca Rocco_Siffredi Municipio_de_Emmons_(condado_de_Davidson,_Carolina_del_Norte) Ingeniero_Agronomo Uunartoq_Qeqertoq Geophagus_harreri Impuesto_sobre_el_Patrimonio Museo_Ferroviario_Nacional_de_Tacna Gayo_Valerio_Pudente Trochus_camelophorus Río_Cabra_(Cantabria) Iglesia_de_San_Nicolas_de_Bari_(Elanchove) Represion_politica_en_Espana Robert_Runyon Municipio_de_White_River_(condado_de_Johnson,_Indiana) Romanización_revisada_del_Coreano Geneva_Extrasolar_Planet_Search Municipio_de_Dunbar_(Dakota_del_Norte) Gilberta_tenuifolia Reinita_estriada

html map