Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Año_1176 Carceles_secretas_de_la_CIA Brachyrhaphis_holdridgei Catedral_de_Santa_María_de_Jerusalen_(Mérida) Basilio_de_Trebisonda Calle_Estafeta Canton_de_La_Roche_sur_Foron Caballero_de_la_Orden_del_Imperio_Británico Casa_de_los_García_Pumarino Bandera_de_Osetia_del_Norte_-_Alania Cacalia_discolor Batallas_del_siglo_II_a_C Brote_de_bambu Castillo_de_San_Francisco_(Cuba) Benjamin_Tennyson Celianella Champagné_le-Sec Año_83 Brillac Caucasiana Bartolomé_Salva-Vidal Batalla_de_Valenciennes Campomanesia_australis Castelnau_Durban Bahía_curio Bertol_Arrieta Cardenal_Belluga Brigadni Bondo_(Italia) Carlos_Guinand_Sandoz Campeonato_Europeo_de_Baloncesto_Femenino_División_C_2008 Borba_(uva) Bény-sur-Mer Backstroke Bernardino_de_laredo Campeonatos_Mundiales_de_Baloncesto Campeonato_Europeo_de_Baloncesto_Masculino_de_1967 Cerophysella_tonkinensis Batido_del_océano_de_leche Briofito Bahram_V Cardaria_latifolia Campeonato_Italiano_de_Fútbol_1928-29 Bárcena_de_Campos_(Palencia) Callidulidae Catedral_de_San_Olaf_de_Bergen Brachymystax Calle_34_Estacion_Penn_(línea_de_la_8_Avenida) Cause_Of_Death Castillo_de_barroux Budzhak BP_(desambiguación) BPA Barrio_la_macarena_(sevilla) Catasetum_imperiale

html map