Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Faidas El_Puntalón-Pueblonuevo Folclore_y_comidas_tipicas_de_Australia Elección_para_gobernador_de_Arizona_de_2010 Electra_Avellán Fachada_retablo Eduard_Anatolyevich_Jil Enzo_Héctor_Trossero Familia_Imperial_de_Japón Escalera_Santa Feston El_marxismo_dara_la_salud_a_los_enfermos Espinosa_de_los_monteros Eugenia_triplinervia_var._obovata Estructura_de_datos Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastián_1959 Ferdinando_Marcos FFT Estación_Pinzón Fantasía_en_sol_mayor,_BWV_572 Edward_Kelly Erythrina_acanthocarpa Elecciones_municipales_españolas_de_1991 Estancia_La_Oriental Episodios_de_Betty_Atómica Firmat_Football_Club El_gran_Silencio_(película) FLV_Media_Player En_la_boca_del_dragon Ensayos_de_penetración_dinámica_con_registro_continuo Forest_en-Cambresis Francisco_Javier_Sandomingo_Núñez Escazu Festival_Arirang Eleccion_de_la_sede_de_la_Copa_Mundial_de_Futbol Ester_y_asuero Estadio_Casas_GEO Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1999_(Espana) Fiodor_Litke Encephalon Estadio_Monumental_de_Juliaca Fabián_Ver Escritores_de_tijuana Francisco_La-Roche_Aguilar Enzo_Barboni Francisco_Cambo_y_Batlle Fernan_Pérez_de_Ayala El_aristócrata Ex_umbra_in_solem Enrique_Santiago_Romero Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_2008 Extranjerismo Exparoxypilus_africanus Eduardo_D’Ángelo Embalse_del_calima

html map