Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selección_omaní_de_fútbol Soberanía_de_las_Islas_Malvinas The_More_You_Ignore_Me,_The_Closer_I_Get Seleccion_de_futbol_de_Bosnia_Herzegovina Sainte_Croix_(Tarn) Salon_Internacional_del_Automovil_de_Barcelona Stipulicida_setacea Scratch Tectonica_de_las_placas Scirpidium Templo_de_Hathor_en_Dendera Tiro_en_los_Juegos_Mediterráneos_de_2009 Torresininae San_Guillermo_de_Isabela Techo_verde Tomboy_(desambiguación) Símbolos_de_Europa The_Privilege_of_Power Torres_El_Faro Temporada_2002_del_Open_by_Nissan Shonen_Gangan Salvador_I._Reynoso_e_Híjar Sao_Simão_(Setúbal) Serena_de_Roma Times_Square-42nd_Street_(New_York_City_Subway) Santa_Fe_de_Bogota Saint-Felix-de-Bourdeilles San_Nicolás_Tolentino_(México) Sajonia-Coburgo-Gotha Toma_de_Gibraltar_(1704) Taumatúrgica Sheboygan Siempreviva_de_hoja_de_verdolaga Squalus_suckleyi Svið Sisymbrium_alliaria Suplicantes_(Euripides) Sardis_(Turquía) Takashi_Sorimachi Servicios_de_Inteligencia_en_España Sinfonía_n._1_(Rajmáninov) Sinfonia_n_º_32_(Mozart) Screwed_and_chopped Siegessäule_(revista) Sr._Cara_de_Papa Torre_Schindler Seminario_Pontificio Santos_(desambiguación) Terpsiphone_cinnamomea Segunda_División_B_de_España_1999/2000 Tomás_de_la_Rica Sant_Ferran_de_Ses_Roques Sexto_Julio_Africano San_Fernando_(El_Salvador) Socialismo_champán

html map