Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estructura_temporal_de_los_tipos_de_interés El_clan_sinatra Eumorphus_ocellatus Estación_de_Muro_(Portugal) Enrique_de_grosmont Fois Eriocaulaceae Estación_de_Casatejada Francisco_García_Nava Festival_Internacional_de_Cine_Contemporaneo_de_la_Ciudad_de_México Els_Verds_Esquerra_Ecologista Fortaleza_de_akershus Expedicion_Libertadora_al_Paraguay Fortunado_Luciano_Herrera_y_Garmendia Felipe_Barrientos Ente_Público_RadioTelevisión_Madrid Fiordo_de_Lakse Ejido_(ciudad) Eucalyptus_mannifera FantasticaManía_(2011) Francisco_Caamano_Domínguez El_de_la_rollona Fittonia_verschaffeltii_var._argyroneura Eduardo_Blanco_(actor) Eolydus_kanarensis Federacion_del_Africa_Central Eucerotoma_perplexa Fontaine-la-Riviere Estacion_de_Tarongers Escudo_de_Guinea-Bisáu El_judio_Susz_(pelicula) El_Bosque_de_los_Cien_Acres Estación_Polvaredas_(Buenos_Aires) Familia_de_Abos_y_Padilla Esterilización_forzosa Felix_Huaman_Cabrera Eustace_Scrubb Fontaine-lès-Luxeuil Enrique_Jurado_Barrio Eucisia Fantastic_Voyage_(videojuego) Estación_de_Angulema Estadio_Ciudad_de_Coimbra Escudo_de_Territorio_Británico_en_el_Oceano_Indico Espaňol Eoarcaico FC_Torpedo_Moscu Entraigues Eritorbato_sodico Enrique_Hauser_Neuberger Ehtremaúra Eopteranodon Escudo_de_Sinaloa_(municipio) Font_Romeu_Odeillo-Via Epineux_le_Seguin

html map