Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Episodios_de_Star_Trek:_la_nueva_generación Eligiendo_una_Reina El_método_de_los_teoremas_mecánicos El_Público_(España) Esquí_alpino_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Elecciones_de_Burgenland_(1956) Elecciones_europeas_de_1994_(Alemania) Ehrendorferia Emmanuel_Le_Roy_Ladurie FC_Montceau_Bourgogne Erase_una_vez_la_revolucion Estación_de_Madrid-Puerta_de_Atocha Equus_quagga_crawshayi Eusebio_Cuerno_de_la_Cantolla Enoch_Cansino Facultad_de_Medicina_de_la_Universidad_de_Costa_Rica Escuela_Tecnologica_Instituto_Tecnico_Central Ensanche Estadio_Monumental_de_Chile Fairacres_(Nuevo_México) Estadio_Torpedo Esteroisomero Emilio_gonzález_déniz Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 El_Peral_(desambiguación) Edith_Márquez FK_Partizan_Belgrado Estación_Gonnet Eduardo_Barreiros F_101_Voodoo Feira_da_Mata Equipos_de_Beisbol_de_Cuba Florizel_Medina_Pereznieto Fobos_Grunt Escuela_paisajista_de_Olot Erick_E El_Inclusero Estudios_de_comunicación Escaneo_progresivo Epicauta_bosqi Energía_química Facultad_de_Ciencias_(UdelaR) Ferrocarril_Trasandino_Argentino Eudaimonologia Eric_Satié El_aviso_Inoportuno Epidemia_(banda) Fascículo_posterior_(plexo_braquial) Escudo_de_Tenerife Fiebre_del_colorado_por_garrapatas Estacion_de_Calamonte Fortin_de_San_Geronimo_del_Boqueron Escuela_mística_española Fab_Four_Suture Estación_Coronel_Bouchardo

html map