Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

German_VI_de_Baden-Baden Rincon_(M'Diq_) S/2006_S_1 Municipio_de_Holmdel_(condado_de_Monmouth,_Nueva_Jersey) Municipio_de_Sherman Municipio_de_Kolašin Ricardo_Aroca_Hernández-Ros Gasteracantha_borbonica Unčani Gephyrocharax_chocoensis Unidades_de_tren Municipio_de_Union_(condado_de_Hancock,_Ohio) Giuseppe_Mazzuoli_(desambiguacion) Iglesia_de_Santa_María_la_Mayor_(Bergamo) GAIM Río_Camana Renzo_López Río_Medway GDP República_de_Suvadiva Iglesia_de_San_Pedro_Apostol_(Sueca) Revolución_sandinista Municipio_de_Britt_(condado_de_Hancock,_Iowa) Geoffroy_Saint-Hilaire Municipio_de_Franklyn_(condado_de_Brown,_Dakota_del_Sur) Retórica_política VI_Region_del_Libertador_Bernardo_O’Higgins Ignacio_Galaz Reiniciar Restituto_Cabrera Municipio_Turen_(Portuguesa_Venezuela) Gerontology_Research_Group Rock_alternativo_cristiano Ingrannes Frijoles_saltarines Reparación_del_ADN Georgia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Gamkaskloof Gennes-Ivergny S._G._Chavain Rio_Mala Rudolf_GleiBner Municipio_de_Noble_(condado_de_Auglaize,_Ohio) Ingvar_Carlsson Ghadamés Unidad_Plurinacional_de_las_Izquierdas Igors_Stepanovs Gjon_Buzuku UFC_50 Trekkers Iglesia_de_San_Gil_(Sevilla) SRX_Team Tángara_de_los_matorrales Félix_Dufourq General_Antonio_de_Leon_(estación_de_Metrobus)

html map