Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Saylors Maçao_(freguesia) Premier_League_de_Rusia Lyn Lógica_difusa Manuel_Recabarren_Rencoret Raiders Psittacula_longicauda Luis_Munoz_Berzosa Matambre Mel_&_Tim Gran_Premio_de_Portugal_de_1984 Raúl_Decaria Manuel_Ramírez_(artillero) Mezleria_humifusa Provincia_de_eduardo_avaroa Madeleine_Francoise_Basseporte Psalydolytta_minuta Maria_Teresa_I Mandrage Los_4_Fantasticos Michael_Pineda Mainá_de_la_jungla Psicoacustica Lovebird Regeneración_(biologia) Lucius_Vorenus Lobos_Caja_Cantabria Ptychobarbus_chungtienensis Mario_Valcarce Martín_Doello_Jurado Ramiro_Ledesma_Ramos Ramón_Perez_de_Ayala_y_Fernández_del_Portal Loxanthocereus_pacaranensis Maserati Maximetro Psilocarphus Pro_Wrestling_ZERO1 Manuel_Wirzt Rebecca_Olkowski M_208 Línea_1_(AUVASA) Marc_VDS_Racing_Team Melocotonero Querol Reading_(Pensilvania) Pozo_del_Mistol María_Felix_Güerena Los_Planetas:_Singles_1993-2004_Todas_Sus_Caras_A_/_Todas_Sus_Caras_B Loca_evasión Lophodytes MOA_2003-BLG-53L Gramaje Prežba Marcelo_Angulo

html map