Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_Clason Fernando_Zúñiga Eduardo_Fernandez_Serrano Estación_de_Luxé Federacion_Cantabra_de_Municipios Elecciones_estatales_de_Michoacan_de_1986 Eliacer_Cansino_Macías Esquiva_de_Montfort Federacion_Peruana_de_Tabla El_Cuervo_(revista) Exin_Castillos Entesa Felipe_I_de_Portugal Etienne-Charles_de_Lomenie_de_Brienne Estadio_Euganeo Fiestas_populares_(serie_filatélica) Emperador_Romano Francisco_de_Ascensao_Mendonca Enrique_Sánchez_(político) Etapa_de_Consumacion_en_la_Independencia_de_México Estadio_Miguel_Ángel_"Lito"_Pérez ElPozo_Ciudad_de_Murcia Faro_de_santa_pola Embalse_de_Grandas_de_Salime Estacion_de_Vilassar_de_Mar Francisco_Xavier_Ximenez Elecciones_autonómicas_madrilenas_de_2003_(octubre) Elenchus_Plantarum_Novarum FC_Las_Tunas Egoísmo Estacion_La_Estanzuela El_rastro_de_madrid Fidel_Bassa Estacion_de_Elche_Carrús/Elx_Carrús Evolucion_de_la_población_española_en_la_época_precensal Eudes_de_Saint_Amand Eusko_Abertzale_Ekintza_Acción_Nacionalista_Vasca Fidel_Fuidio Ejército_Revolucionario_del_Pueblo_(El_Salvador) Escudo_de_Níger Fokker_60 F_10 FC_St_Pauli FCBAPE Enrique_Krauss Emanuelle Estadio_Karadorđe Estadio_Dinamo_(Vladivostok) Elisabeth_Langgässer Fertilizadora El_fugitivo_(1993) Farges_les-Mâcon Fiorile Filip_Duricic Francisco_Basterrechea_Zaldibar

html map