Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zumpango_del_Río Vinos_franceses Club_Natacion_Maristas Consejo_de_Comunidades_Castellanas WP:CON Alejandro_Bermúdez Adelaida_de_Habsburgo-Lorena Wild_Honey Vuelta_Ciclista_por_un_Chile_Líder Vuelta_a_Espana_1986 Vencejo_tijereta_grande Consejo_Nacional_de_Defensa Aceite_de_sesamo Clínica_de_mujeres_Semmelweis Walther_MP Chateauneuf-de-Galaure Coeficientes_de_Clebsch-Gordan Abierto_de_Estados_Unidos_2011 Wilson_Alvarez Valeriana_monorrhiza Academia_de_Medicina_y_Cirugía_de_Castilla_la_Nueva Claudio_"Larry"_Zavala Clasificacion_Academica_de_Universidades_de_Mexico When_Silence_Is_Broken,_the_Night_Is_Torn Xyrospondylus Viewat.org Acridoxena Acalypha_hystrix Cignus Will_Rodríguez Vicente_Garcia_(futbolista) Vigna_angularis Zvezdá Comite_Federal_del_PSOE Via_Colectora_Y_de_San_Antonio_Bahía_de_Caráquez Aguasnegras Aeropuerto_Internacional_de_Gabès_–_Matmata Agnóstico Club_de_fútbol Christian_Martinez Circle_Takes_the_Square Colorear_un_mapa_con_4_colores Chibi_robo! Víctor_Isaac_Acosta Chilonopsis_exulatus Comisarios Cohombro_culebrino Adzubia Xylographus_nitidissimus Videojuego_de_sigilo Aeropuerto_Internacional_Sir_Seewoosagur_Ramgoolam Cinnamomum_barthii Comarcas_de_la_Region_de_Murcia Ximian Conjunto_arqueológico_de_Peñas_de_Béjar

html map