Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alí_Rabií Distrito_de_el_carmen Cuerpo_de_Registradores_de_la_Propiedad_y_Mercantiles_de_España Cruz_de_tau Dorismar Domenica_Saporiti Cycas_thouarsii Dudelange Corylus_avellana Ana_Maria_Sanchez Creacion_de_Enlaces Almoloya Allen_Walker_Read Demografía_de_Miranda_de_Ebro Diego_Perez_(actor_argentino) Cor_de_penya Disco_óptico Danae_armata Alfonso_de_Silva División-B Departamento_de_Educación_de_los_Estados_Unidos Danilo_Kalafatovic Copa_de_Campeones_de_Europa_1966-67 Distrito_de_Saint_Pierre_(La_Reunión) Duque_de_Apulia Dactylispa_piceomaculata Cophixalus_zweifeli Defensa_de_Chile Amorphophallus_paeoniifolius Cordillera_Verkhoyansk Cuchillas_desconectadoras Couesnon Alexander_Wetterhall Disney_Channel_Europa_Central Description_des_plantes_rares_cultivees_a_Malmaison_et_a_Navarre Dressed_to_Kill_(película_de_1980) Dentil Alfred_Binet Distrito_de_locumba Donald_Crowhurst Copa_del_Caribe_de_1995 Alonso_Perez_de_Guzman_el_Bueno_y_Zuniga EMD_GP-9 Coxequesoma_collegianorum Dice_(desambiguacion) Desnuda Dario_Antonio_Flores_Bistolfi Cyaneolytta_depressicornis Amadou_Sidibe Declaraciones_de_independencia Cordillera_Queen_Alexandra Dioses_ctónicos Ali_Vasib Cáos Daphnaceae

html map