Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acuario_y_centro_de_exhibiciones_de_Long_Island Chauncey_(Georgia) Condado_de_Saint_John Aethelberht_of_Kent Concentrado Wenceslao_Ramírez_de_Villa-Urrutia_y_Villa-Urrutia Aarne_Thompson Voyage_of_the_Damned Cneo_Fulvio_Maximo Cihuatlampa-Ehécatl Chimalhuacán_(municipio) Cissus_pubescens Chargey-les-Port Windom_(Minnesota) Club_Atletico_Argentino_de_Pergamino Confederacion_de_Norteamerica_Centroamerica_y_el_Caribe_de_Voleibol Alcazar_Granada Come_On_Over_(canción) Zach_Wells Advanced_Dungeons_&_Dragons:_Pool_of_Radiance Abu_Ammar Vernon_(Vermont) VfL_Mülheim_Kalk_04 Ciento_ochenta_y_tres Chiridopsis_ghatei Acido_borico WWE_The_Music:_A_New_Day Club_Deportivo_Atlético_Baleares Abia_de_la_Obispalía_(Cuenca) Agrostis_pyramidalis Adolfo_Vicchi Compañia_Anonima_Nacional_de_Telefonos_de_Venezuela We_Run_the_Night Academia_de_Bellas_Artes_de_Brera Academia_de_Ciencias_de_la_Republica_Socialista_Sovietica_de_Bielorrusia Vino_espumante Chelle_Spou Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_de_Ubeda Yahoo! Actividades_politicas_de_Hezbola Agnieres-en-Dévoluy Conservatorio_de_san_pietro_a_maiella Weiterswiller WZT-4_(vehículo_de_ingenieros) Whistler_(Columbia_Británica) Valle_de_Guadalest Vivel_del_rio_Martín_(Teruel) Columnas_basálticas Compania_de_los_Caminos_de_Hierro_del_Sur_de_Espana Aderus_andrewesi Zorro_del_cabo Yo_Paco Agena Acanthus_spinosissimus Vašek

html map