Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rothmannia_capensis Gila_brevicauda Roberto_ruiz_obregon Treponema_pallidum Trifenilmetano Río_Shapsujo Roble_albar Gintare_Volungeviciūtė Rhamphotrygon Tírvia_(Lérida) Richard_Vaughan_(badmintonista) Municipio_de_Linsell_(condado_de_Marshall,_Minnesota) Gachas_de_matanza Remo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_–_Espadilla_individual_femenino Trigo_arisprieto Revolución_hungara_de_1956 S_O_S._(serie_de_TV) Municipio_de_Cherry_Valley_(Misuri) Gastronomia_de_Madrid Turon_(Asturias) Fuerte_San_Sebastian_de_la_Cruz Generación_espontánea Frénicle_de_Bessy Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donación_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Medula_Ósea,_Educación_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Usini Rio_Tercero_(desambiguacion) Municipio_de_Tyronza_(condado_de_Crittenden,_Arkansas) Fóios Gerardo_de_San_Juan VIH/Sida_en_Argentina Gailtaler_Almkase Gabriel_Alejandro_Stiglitz René_Duguay_Trouin Iglesia_Filipina_Independiente Igor_de_kiev Trần_Đức_Lương Girolamo_Minotto Muntazer_Al-Zeidi Muro_fronterizo_Estados_Unidos_-_Mexico Il-96 Rocher SSSSSSS Gastón_Gaudio Iglesia_catolica_italo_albanesa Reischekia_coracoides Municipio_Chaguaramas_(Guárico,_Venezuela) India_Mariana Reinita_estriada Geoingeniería UFC_Connected Tves Republica_Federativa_Socialista_de_Yugoslavia Municipio_de_Toubacouta Il_Cannone Gabriel_Hugelmann

html map