Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Karl_Maka Jardín_Botánico_Dunas_del_Odiel Jagdpanzer Itoiz Juegos_de_la_Mancomunidad_de_1994 Jose_Corbacho José_Daniel_Vázquez Licq-Atherey La_Colle_sur-Loup José_Sánchez_Rojas Jockey_Club_de_París Jean_Charles_Gervaise_de_Latouche Lacroix_Saint-Ouen Kolaki-Kwasy Kazimir_Severínovich_Malievich Lista_de_papables_en_el_conclave_de_2013 Juan_Maria_Maury_Benítez Jean_Richepin La_esponja_que_queria_volar Life_In_Cartoon_Motion Lista_de_terminales_de_ómnibus_del_municipio_de_São_Paulo Josep_Oliú_Creus Kicin_(voivodato_de_Mazovia) Lazos_de_amor Joan_Cañellas_i_Tomàs José_Fernández_del_Villar Jose_María_Alfredo_Aznar_Lopez La_cuyaca_/_Valse José_Leitão_de_Barros Le_Marche Islas_Guaitecas Liga_Cubana_de_Béisbol_Profesional Lista_negra_de_companías_aéreas_de_la_Union_Europea Jerónimo_Marino_de_Lobeira_y_Sotomayor Interaccion_persona_computador Jubileo_de_las_Cuarenta_Horas K-Kwik José_Maria_Domínguez José_Maria_Blázquez_Martínez Jarillo Las_aventuras_de_Tintin_Tintin_y_el_Arte-Alfa LMMS José_Fernández_de_la_Hoz Kanopolis_(Kansas) Joachim_von_Ribbentrop Liga_Premier_de_Armenia_2012/13 K_O_R.Graebner La_Quina_(yacimiento) Jackie_Rea Jirones Korpo JBL Kirby_Super_Star_Ultra Jason_y_los_argonautas Liga_de_las_Americas_2007_08

html map