Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torre_de_Narigués Thriller_(álbum) Sainte-Geneviève_(Aisne) San_Miguel_de_Mayumo Shelter_Island_Heights_(Nueva_York) Scott_McCaughey Santiago_del_arroyo Santanon Sportul_Studenţesc Templo_Budista_(Japon) Siglo_XLIV_a._C. Torre_de_la_Judía_(Tudela) Tambores_africanos Teatro_de_Herculano Saint-Guen Saint_Germain_la-Blanche-Herbe Saint_Clair_sur_l'Elle Solúcar Societa_sportiva_calcio_venezia Tetis_(luna) Takamatsu,_Kagawa Stefan_Grand_Prix Santuario_de_Queralt The_Game_(juego) Tephrocactus_bolivianus Stuttgart_Staaststheatre Tex_Mex_(musica) Saint_Berthevin-la-Tannière Susurros_de_terror Santa_Rosa_Norte Steyermarkia Strongman_super_series Saint-Vincent-de-Lamontjoie Swayambhunath Tatú_carreta_en_Formosa_y_Chaco Silicato_bicálcico Thlaspi_lereschii Tierrasanta Steve_Corino Signo_menos-más Susan_Delfino Torre_Colpatria Seurat Senior_Loken Tabaibal-cardonal Shiloh Shanghái Tavira_(vino) Theobroma_angustifolium The_Massacre_(album_de_The_Exploited) Sopa_de_guisantes Spirits_Bay Siembra_(álbum) Tamago_bukkake_meshi Sexto_Ejército_Aleman

html map