Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrimonio_artistico Pac-Man_(serie_de_televisión) Poligonum_flaccidum Número_de_Grassmann Nirvana_sutra Nepeta_mutabilis Pleurothallis_bidentula Nitritos No_Line_On_The_Horizon_(canción) Paulo_Souto Non_Phixion Padre_Ángel Pigs_on_the_Wing Pac_Man_World Nabû_kudurri_usur My_Soul_Pleads_for_You Pierre_Laval Pantalla_hinchable Pepinus Palalelismo_(literatura) Nava_de_Arévalo_(Ávila) Newm Pedro_Humberto_Allende_Sarón Patrice_Chereau Playa_de_La_Concha Nacerdes_kantneri Nuncq-Hautecote Orocuina Neosynchiropus_bacescui Piedra_de_Resurreccion Planta_de_Vick Phungia_rufa Of_Mice_and_Men_(película_de_1939) Pilcomayo_(departamento) Napier_&_Son Palacio_de_los_Tribunales_de_Justicia_de_Santiago Porta_vela Museo_de_las_Termas_Publicas_de_Cesaraugusta Pedro_Ponce_de_León_y_Meneses Nikon_D3200 Pedal_(bicicleta) Pocilga_(película) Pavel_Krizkovský Pangio_filinaris Orquesta_filarmónica_de_berlin Periodismo_del_corazon Paranapiacaba_fasciatipennis Nueva_Población_y_Fuerte_de_Floridablanca Octava_Legislatura_de_España Offshoring Pervasive_SQL Orquesta_Sinfonica_Nacional_(Estados_Unidos) Pablo_Diego_Jose_Francisco_de_Paula_Juan_Nepomuceno_Crispín_Crispiniano_de_la_Santísima_Trinidad_Ruiz_Picasso Pablo_Reinoso Nanda_Devi

html map