Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vitex_pseudonegundo Colmex Zoot_Sims Conmutacion_de_circuitos Cistus_albidus_var._grandifolius Vers_sur_Méouge Villers_(Vosgos) Zamudio Clasificación_para_la_Copa_de_las_Naciones_de_la_OFC_1996 Charlene_Lynette_Wittstock Codrington Vegetación_de_Argentina Villarrica_(Chile) Yvre_l'Évêque Aclaramiento Vieux_Villez Zaniboni Alegia_(Guipuzcoa) Christian_Jelves Consejo_Nacional_de_Galicia Acuario_de_Albuquerque Villafranca_Piamonte Chelbas Wrestlemania_VIII Vision_6 Chimá_(Córdoba) Claudio_Suarez Velvet Cistus_ladanifer_f_albiflorus Alba_religiosa Cieca_warei Compañia_Trasatlantica_Española Aconitum_noveboracense Victoria_Mus Colonias_Santa_María_y_las_Margaritas Wasserauen Viśva-Mitra Constante_pitagorica Aglycia Condado_de_Houston_(Alabama) Alberto_Schiatti A_Fortune_in_Lies Consejerías_de_la_Junta_de_Andalucía Cirenaico Ciguena Academia_de_Florencia Cofradía_del_Rescatado Verzeichness_der_Pflanzen_des_Caspischen_Meeres Viajar Aeropuerto_de_Moscu Veatchita-p Agarista_daemonis Charles_Kowal Christopher_Toselli Coburgia_belladonna

html map