Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Thomas_bayes The_Hitchhiker's_Guide_to_the_Galaxy_(pelicula) Semión_Lavochkin Tomás_Soares_da_Silva Trachurus_aleevi Saint-Julien-sur-Reyssouze Signo_más_menos Traian_Lalescu Sistema_de_notación_musical_franco_belga Tenpyō_jingo Seleccion_nacional_de_fútbol_de_República_Turca_del_Norte_de_Chipre San_Vicente_de_Rábade Testigos_de_Jehová_en_la_Alemania_nazi Sint_Truidense Saint-Martin-d'Estréaux Salon_International_de_l'Aeronautique_et_de_l'Espace,_Paris-Le_Bourget Tangent_(Stargate_SG_1) Selección_saudita_de_fútbol Sciotérico Thirapat_Serirangsan Thetes Todos_Santos_(desambiguacion) Torneo_Bicentenario_2010_Segunda_División_de_México Santo_Antonio_das_Areias Symphurus_fuscus Tito_Bessone Taittiriyopanisad Seven_Oaks_(Carolina_del_Sur) Segunda_División_de_Espana_2003/04 Torre_del_Compte_(Teruel) Tirent-Pontejac San_José_2013 Tercera_division Sarda_australis Saint_Etienne_des_Guerets Temporada_2014_del_Campeonato_de_España_de_Rally_de_Tierra Scherer Sistema_(empresa) Tekken:The_Game TE_Connectivity Sapintus_timidus Sabu_(actor_y_cantante_de_Argentina) Tetonia_(Idaho) Transformacion_(genetica) Siphotoxis The_Great_Patty_Caper Sainte-Geneviève_(Sena_Maritimo) San_Jose_de_Ocoa_(San_Jose_de_Ocoa) San_Cornelio Selección_nacional_de_fútbol_de_República_Democrática_del_Congo Trafalgar Toulouse_Lautrec Sarūnas_Jasikevičius Tom_Kalmaku Sancho_I_de_Rosellon-Cerdaña

html map