Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mackenia Mario_Abadia Rafael_Jaén_Rodríguez Microelus Manuel_Domenech_Pinto Luis_Enrique_de_Borbon_Conde Principado_de_orange QuantiSpeed Premio_Primetime_Emmy_al_mejor_actor_de_reparto_en_una_serie_dramática Live_EP_con_Kvelertak Luna,_el_misterio_de_Calenda Malgrat_de_mar Miguel_Mateos Miguel_López_Alegría Línea_M-143_(Área_de_Málaga) Luperus_kiritshenkoi Prostafairesis Loquillo Rafael_Junchaya_Gomez Maximilien_de_Bethune,_duque_de_Sully Meningitis_meningococica Macrognathotermes Prefectura_de_Iwate Mendiola Golden_Foot_2008 Milenio_VI_a._C. Mangaly Rafael_Fontecilla_Riquelme Premio_Luka_Brajnovic Puente_romano_de_Cordoba Premios_Nacionales_de_Cultura_(España) Ramon_Alberto_Carulla_Trujillo Madvigia Microfago RS-24 Radio_Televisión_Yugoslava Los_guardianes_de_la_galaxia Miguel_Angel_Álvarez_Tome Los_Manuscritos_de_Alginatho Puellemontier Gran_Resistencia Manuel_Arenas_Martos Marruecos_en_los_Juegos_Olímpicos Govisumber_(aymag) Manati,_Cuba Godfrey_Ho M&ms Maria_(Mandrágora) Loriol-sur-Drôme Masculino Rafael_Frontaura Gomené Griego_politónico Mi_Pueblo_Food_Center Merindad_de_Sotoscueva

html map