Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_1957 Federación_Venezolana_de_Deportes_Acuaticos Enrique_Hertzog Emancipacion_(derecho) Epifitia Escudo_de_la_Ciudad_de_Baeza Ensayo_sobre_la_desigualdad_de_las_razas_humanas Fascículo Estadio_General_Adrián_Jara Edwin_Turney Francois_Bozizé Fernando_Martínez_Arroyo Efecto_Bauschinger Evala El_Inmortal_Puno_de_Hierro Emergencia Estado_comunista Fenthion Feria_de_la_Chinita El_nino_que_vino_del_mar Exsiccatorum_Genavensium_e_Conservatorio_Botanico_Distributorum_Fasciculus Eleccion_imperial Enarcas Francisco_Javier_Gonzalez_Urruticoechea Estación_de_Bossière Encalada Fractura_geológica Estacion_de_Salteras Elecciones_regionales_(Venezuela) Eggli FC_Barcelona_Atlétic Eduardo_Rozsa Feria_de_San_Lucas_(Jaen) Francisco_Javier_Cornejo_Lopez Emiliano_Moretti El_cumpleaños_de_Stewie Erophila_confertifolia Estadio_11_de_Junio Fiestas_patrias_del_Perú Florencio_M._del_Castillo Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Ficus_petiolaris_subsp._petiolaris Fabian_Benítez Estrellas_dobles Estación_Cazón Federico_Guillermo_II_de_Sajonia_Altenburgo Fernando_Gonzalez_(guitarrista) Efectos_de_las_armas_nucleares Este_es_el_romance_del_Aniceto_y_la_Francisca_de_como_quedó_trunco_comenzó_la_tristeza_y_unas_pocas_cosas_mas_. Euchloe_ausonia Eleccion_presidencial_de_Francia_(2002) Embriogénesis_en_Drosophila Febrero_13_vol._1 Escuela_universitaria_de_ingeniería_tecnica_industrial_de_Eibar Eleutherodactylus_adercus

html map