Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sopho_Khalvashi Suren_Nazaryan San_Simón_Culhuacán Teorema_de_representación San_Jaime_dels_Domenys Sauropodomorfo Thomas_Hearne Santa_Maria_de_Souto Sindrome_de_Kótov Silla_del_rey Tessamoro Skiotocharax_meizon The_Trouble_with_Bliss Satish_Chandra_Pandeya Sandy_&_Papo_MC Sistema_de_posicionamiento_global Sclerocroton Santa_Maria_del_Mar_(Castrillón) Saint_Germain_sur-Bresle Taihō_(1944) Termas_romanas_de_Bath Salvia_de_hoja_estrecha Ton_Ton_Ton Squatina_japonica Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Lesotho Saint_Mariens Tanna_(genero) Temporada_2001_de_Formula_1 Templo_de_denver Tejay_van_Garderen Selección_de_básquet_de_Tunez Secretaria_de_Educacion_Publica_(México) Seu_d'Urgell Sinfonia_n.º_3_(Rajmáninov) Sacrifice_(album) Smilax_china_f._obtusa Susie_Wolff Thraupis_episcopus Suso_González Saint-Urbain_(Finisterre) Segunda_division_de_España Sinfonia_"La_Sorpresa" Solitario Samper_(Huesca) Superpng Swiss_Music_Charts Stadion_Ljudski_vrt The_Union_(álbum) Test_de_atención_d2 Sudrheimsaetta Soyuz_T-15 Street_Fighter_Alpha:_Warriors'_Dreams Tamarindo_histórico Sistema_fabril San_Antonio_Huista_(municipio)

html map