Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Threitol Sanyaia Santi_Urdiales Silene_anglica Teófilo_Juárez Silvia_Victoria_Araya_Gonzalez Styrax_buchtienii Thamnaconus_modestoides Taste_the_Blood_of_Dracula Siete_mitos_de_la_conquista_española Talauma_betongensis San_Llorente Sebastiano_Mainardi Taladradora_de_mano Sonic_3 Surin Sanguine San_Jorge_y_el_dragón_(Uccello,_París) Síntesis_por_modulación_de_frecuencias San_Miniato Saw_VI_(álbum) Superman_azul Transportes_urbanos_de_zaragoza Schweizer_300C Signo_más-menos Trebouxiophyceae Sarvepali_Radhakrisnan Septima_Puerta Sindicato_Cóndor Seleccion_marroquí_de_futbol The_Circle_(película) Seleccion_nacional_de_futbol_de_Maldivas Smilacina_cordifolia Transformada_integral Tablas_de_multiplicar Segunda_enseñanza_(serie_de_televisión) Sierpe Secretaría_de_Desarrollo_Social_(México) Sainte-Blandine_(Deux-Sèvres) Salon_de_belleza Syed_Ahmed_Khan_Bahadur Templo_de_Pluton Sauropus Thysanotus Sinfonía_n._72_(Haydn) Tatana_Kuchařova Sombras_de_guerra:_la_Guerra_Civil_Española Stoczek_Lukowski The_Hispanic_Society_of_America San_Ángelo Tarificación_telefónica Saint-Remy-sur-Bussy Tenis_en_silla_de_ruedas_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Atlanta_1996 Tamaryokucha Segunda_Compañía_de_Bomberos_"Germania"_de_Puerto_Varas

html map