Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nauticum_Foenus Nistagmus Parque_Nacional_Tingo_Maria Por_designar Por_Siempre_Tú_Y_Yo Plaza_de_Toros_Maestranza_Cesar_Girón Paul_Delano Potamí Pedro_de_Alcantara_Tellez_Giron_y_Beaufort_(1810_1844),_Décimocuarto_Duque_del_Infantado. Ostrogodo_(rey) Pico_del_Caballo Pinuécar_Gandullas Poids_de-Fiole Pablo_García_Colmenares Mónica_Antonopulos Planteo_en_ajedrez Penaeus_vannamei Philodendron_mirificum Parafilicos Plague-House_Puppet_Show Organización_Juvenil_Espanola Payador Nambudripad_Allergy_Elimination_Technique Península_Luis_Felipe Pichi_mawiza Piernera Negociaciones_directas_entre_Chile_y_Argentina_entre_1977-78 Poterium_alveolatum Pedra_da_Mina Newsgames_(en_español) Oxford_Union Phoxinus Open_de_Madrid México_68 Peugeot_307_Hatchback Oláh Polonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1994 PR_WF Olney_(Metro_de_Filadelfia) Paul_Kennedy Plaza_Vieja_(Chile) Nic_Schroder Panini_(erudito) Ping_An_Finance_Center Parótida Parque_Nacional_Mungkan_Kandju Península_de_Oshima Orbulina_universa Organizacion_territorial_de_Oceanía Ocupación_aliada_de_Alemania Nunca_Nos_Fuimos Philautus_zal Poterium_dictyocarpum_var._guestphalicum Oncidium_limminghei Panzerfaust_(Album)

html map