Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carcarana Cerro_Santa_María_(Misiones_Paraguay) Bard_les_Pesmes Base_Ostende Base_de_la_Fuerza_Aerea_Robins Barão_de_Melgaço Capitulos_de_Fullmetal_Alchemist_Brotherhood CAU_Valencia Busqueda_dicotomica Baltazara_de_los_Reyes Cactus_pitajaya Barly_(Somme) Blair_Redford Carapegua Batman:_El_misterio_de_Batimujer Cancionero_de_montecassino Caridad_bacteriana Carlos_Biscione Candidatura_de_Rio_de_Janeiro_a_los_Juegos_Olímpicos_de_2016 Chad Barrio_tintal Años_1700 Biblioteca_de_la_Universidad_de_Córdoba Banda_de_la_Escalera_Real_(DC_Cómics) Cajibío_(Cauca) Castor_canadiensis Base_aerea_de_pleso Catedral_de_Santander Capitalismo_laissez-faire Camara_de_Representantes_de_Uruguay,_Legislatura_XLVIa_(2005_2010) Baek_Sok Brousse_(Puy-de-Dôme) Calamagrostis_varia_var._longiaristata Basílica_de_San_Miguel_(desambiguación) Calvi_de_Umbria Capa_Heaviside Bici_Crítica Biología_computacional Belen_(Boyacá) Caroline_Cossey Borja_Pérez_(desambiguación) Carlos_Rivas_Godoy Cefet/RJ Capsella_robusta C.D.San_Cristobal_de_los_Angeles Banshee_(reproductor_de_audio) Botón_de_nieve Berilo_(Minas_Gerais) Cat._Pl._Pyrenees Bandeirantes_(Paraná) Belvidere_(Nebraska) Changuisa Banos_de_Apoquindo CYLW Banco_Germanico_de_la_America_del_Sud_(Casa_Matriz)

html map