Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luisito_Marti Maria_Isabel_Fernandez_Gutierrez Pseudohermachura Longueira_Almograve Lógica_libre Messerschmitt_Me_262_Sturmvogel Pseudoepigrafía Lőrinc_Szabo_de_Gaborján Prix_les_Mézieres Pseudolobivia_hamatacantha Puente_Onepoto Gobierno_y_politica_de_los_Estados_Federados_de_Micronesia Quetognato Mary_Therese_Kalin_Arroyo Madre_de_Dios_del_Claustro Reguera Golden_Boy_Promotions Maldicion_de_Mandos Prolixoplectidae Mandelia María_Félix_Guereña Mazama_zetta Mariano_Calvo_y_Pereira Pppd Quinto_Cecilio_Metelo_Nepote_(consul_57_a._C.) Lucio_Emilio_Lépido_Paulo_(cónsul_50_a_C_) Metodo_informatico_Wubi_de_escritura_china Mauricio_I_de_Nassau_Orange Miguel_vale_de_almeida Premio_de_la_critica_discografica_alemana Quinto_año_Nacional Luis_González_de_Alba Lonny_Baxter Gracay Malaria_álgida Manuel_de_Irujo_Ollo Microdonacia_eucryphiae Marina_deportiva_de_alicante R._J._Berwyn Presa_Angostura M59 Graveteiro Presa_y_embalse_de_Vilde Marshall_Road_(Metro_de_Filadelfia) McDonnell_F2H_Banshee Rari_Nantes_Bogliasco Publio_Cornelio_Escipión_el_Africano Meden_Rudnik Meseta_del_Tíbet Mesociclón Luis_Antonio_de_Borbón_duque_de_Angulema Marco_Común_de_Evaluacion Marquesado_de_Priego Mesorregión_Sur_Espíritu-Santense Gregory_Jarvis

html map