Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Providence_(condado_de_Lancaster,_Pensilvania) Franz_de_Meran Republica_de_Ruanda Republica_de_Kenia Roberto_González_Presas Gilberto_Chavez_González Risco Gaspar_Fernandez_Fernández Tulsa Rhinomugil Trincheras_(Sonora) Fundación_Motores_por_la_Paz Río_Halys Gastronomía_del_Sudeste_Asiatico Municipio_de_Scott_(condado_de_Poinsett,_Arkansas) Un_ano_mas_(cancion) Giberelina Rubén_Darío_(desambiguación) Ruta_Jacobea Municipio_de_Little_Falls_(Nueva_Jersey) Fusilamientos_de_Paracuellos Fuego_Grande Rock_Nacional Ryoma Muralla_de_Santander Iglesia_de_San_Esteban_(Tabérnolas) Galium_cymosum Fundacion_Kovacs Gallerucida_malaisei Río_Ocoña GNU_gettext Unión_Juárez Universität_Trier Garcia_Ordoñez Françoise_David Ganbare_Pennant_Race! Roberto_Matute Gastronomía_de_Okinawa Revuelta_morisca Freetown_(Massachusetts) Giro_copernicano US_Avellino Museo_Diocesano_de_Coro George_Murdoch Municipio_de_Savannah Indo-germánica Rudy_Galindo Futbol_tiqui_taca Gobernador_Mayer Municipio_de_Pleasant_Valley_(condado_de_Gregory,_Dakota_del_Sur) Ubuntu_(Sudafrica) Ritmo_lombardo UCI_Oceania_Tour Fábula_agonal Rhino_Season

html map