Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cozumel_(zona_arqueológica) Amazon_com_Inc Convergencia_(biologia) Alive_(dúo) Dita_Sari Crosby_Stills,_Nash_and_Young DIR Copsychus_saularis Alpine_(Wyoming) Demencia_de_cuerpos_de_lewy Dusseldorp Dinamo_Bishkek Dr_Breen Danza_de_los_palos_de_Villablanca Davenport_(Iowa) Daniela_Seguel Dragones_de_Ciudad_Trujillo Corgatha_sideropasta Demanda_inelástica Cumulopuntia_multiareolata David_Munoz_Banon Código_canónico_de_Huffman Darwin_Quintero DVB-T2 Desierto_de_Ferlo Distrito_de_Gulripsh EVN_Group Departamento_de_lautaro Diplomats Dioscorea_globosa Cálculo_Infinitesimal Aleuroclava_manii Donald_Johnson Derek_Poundstoune Almenara_(música) Diario_Oficial Earphoria Debe_Male Dreams_(álbum) Alhambra_Unified_School_District AmAnSet Distrivisión Distrito_administrativo_Suroeste_de_Moscú Alejandro_Martinuccio Cristian_IV_de_Dinamarca Coussay-les-Bois Dansband Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006/Cuartos_de_final Datura_muricata Alloxantha_novellae Departamento_de_servicios_para_adultos_mayores_y_personas_discapacitadas_de_texas Algoritmo_de_Luhn David_Meyler Alvoco_da_serra DataMath

html map