Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_rubia_Mireya John_Haynes-Williams J_P._Manoux José_Diez_y_Torena Koki_Arita Joseph_Dulac La_danza_de_las_ninfas Jose_Antonio_Castro_González La_Puebla_de_Alfindén_(Zaragoza) La_Pantera_Rosa_(personaje) La_Pommeraie_sur-Sèvre Iván_Helguera_Bujía Job_(personaje) Instituto_universitario_de_altos_estudios_internacionales Khakasia Jean-Michel_Blanquer Liga_de_Fútbol_de_la_Isla_de_Man Lindenhurst_(Nueva_York) Landigou Juan_Gossaín Jesús_Olmos Kelbra La_playita Julián_Sánchez_(desambiguación) Lenguas_chocó José_Gabriel_Díaz_Berbel Libro_blanco_del_cambio_de_gobierno_en_chile Jade_from_Sweetbox Liparita Kgalagadi Juan_Gabriel_Aguilar La_Union_(municipio_Valle_del_Cauca) Legista Kawasaki_GPZ_500_S Isla_Brain Juan_Francisco_Segui_(padre) Libanotis_candollei Lampertheim La_tragedia_de_haití Klaus Juan_Nepomuceno_de_Austria Jozaria La_Union_(grupo) La_carreta_de_heno Juan_Claros_Perez_de_Guzmán_y_Aragon John_Drew_Barrymore Ley_de_Evaluacion_de_Impacto_Ambiental_(España) José_Antonio_Coderch_i_Sentmenat Jerónimo_Arango La_Hora_fría Las_crónicas_del_Sin_Nombre Juan_Ignacio_Otero Jhon_Frank_Pinchao KVP Liguilla_Pre-Libertadores_(Chile)_1977

html map