Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salomón_I_de_Hungría Tiso_lancearius The_Dagger_of_Amon_Ra Silly_le_Long Sonny_with_a_Chance Tratado_de_Fredrikshamn Taquaruçu_do_Sul Sandra_Gran_Canaria Temporada_1961-62_de_los_Detroit_Pistons Tercio_de_Arribeños Santa_Catarina_Mechoacán Sexo_débil Síndrome_de_Hurler Serami_Air Teoría_de_dominó Tixméhuac Santa_cruz_de_la_salceda Taxonomia_de_Gastropoda_(Ponder_&_Lindberg_1997) Star_Wars:_Episode_III_-_Revenge_of_the_Sith Selección_andorrana_de_futbol Samantha_Terán Totoaba_macdonaldi Se_equivoco_la_cigüeña Tierra_Colorada Tanque_de_crucero Sainte_Marie-des-Champs Sancho_de_Rosellón-Cerdaña Sindrome_uremico_hemolítico Stand_Up_(cancion) Stenocerini Torremocha_de_jiloca Sutras_budistas Skrulls Tephrocactus_floccosus Saint-Elix-Seglan Torre_de_Ceballos Teoria_de_las_Ondas_de_Elliott Teatro_Apollo_(Nueva_York) Salón_de_la_Fama_del_Country Soul_punk Sombrero_pintado Sedum_edule Theron_Smith San_Sisto_(título_cardenalicio) Steven_Spielberg_Presents_Taken Susana_Dans Saint_Avre Telesphore_Placidus_Toppo Serie_Nacional_de_Beisbol_de_Cuba Submarino_Ruso_Pochtovy Sagallino Sing_the_sorrow Stari_Brod Secr Senant

html map