Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Armada_de_rusia Gustavo_Leon Hoy_(álbum_de_Axel) Anos_440 Animal_nocturno_(programa_de_TV_de_Chile) Hohberghorn Hulsea Ardiente_secreto_(telenovela) Mont_l'Évêque IRAM_30700 Hell_Bent_for_Leather_(canción) Atrecht Monasterio_de_San_Román_de_la_Hornija Aunay-sous-crecy Mons_(Charente) Andreae Guillermo_León_Sáenz_Vargas Arbanies Antonio_Pérez_Crespo Anemone_nobilis Hospital_Interzonal_General_de_Agudos_de_Junín_"Dr._Abraham_F._Piñeyro" Ariobarzanes_del_Ponto Ascaron Antonia_de_rocamora_y_heredia Guillaume_Laurant Moguracicurina Antony_Dupuis Aubrey_Ashburn Gudmundita Austrolebias_nigrofasciatus Aspres_sur_buëch Arrúbal_(La_Rioja) Ministerio_de_Transportes Grupo_editorial_Mundos_Épicos Hardware_in_the-loop Hormiguero_bandeado Homosexualidad_en_Iraq Angeles_Moreno Molinia_ujhelyii Hernan_Pelaez_Restrepo Azmar_Airlines Guillaume_Duchenne Monumento_a_las_bandeiras Asteroides_Aton Awad_Hamed_al-Bandar Mirra_(mitologia) Hartrandt_(Wyoming) Mission_Bend Andradita Arthur_Henry_Reginald_Buller Hospital_Doctor_Luis_Tisné Astyanacinus_moorii Historial_de_la_Primera_División_de_España Motteville Himiko

html map