Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carcinoma_pulmonar_de_celulas_grandes Casa_de_los_Migueletes Broken/Años_1980 Catedral_del_Campanario_de_Ponape Bradley_Joseph Black_widow_(banda) Bernardo_alvarez Bo'_rai_cho Cantharis_zolotikhini Bandera_de_la_unión_europea Base_Progress Bleecker_(Nueva_York) Brachystylus Besmé Campo_de_caso Cavernas_Centelleantes Camilo_Pérez_Pastor CS_Oţelul_Galaţi Carolina_Trujillo Calapuja Beyond_(banda) Bromus_neglectus Caryophyllea_airoides Azor_moluqueño Cachito_de_Cielo Carlos_María_Ocantos Campo_de_armiño Bandera_de_Magdalena_(Colombia) Bacteria_reductora_de_azufre Calamus_(palma) Bau_(diosa) Carlos_Soto Bonneau_Beach_(Carolina_del_Sur) Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Femenino_Sub-16_de_2013 Campillo_(pedanía_de_Lorca) Carro_de_arrastre Cetáceos_de_Canarias Center_(condado_de_Rock) Basisperma Can't_Hold_Us_Down Años_570_a_C Biblioteca_y_Museo_Presidencial_de_Franklin_D._Roosevelt Año_1570 Brian_Grazer Caleta_Chacabuco Canadá_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Bitinios Batalla_de_santiago_(futbol) Baures Baritono_cantante Carina_Cruz Bupréstido Calamintha_officinalis_subsp._glandulosa Cage_the_Elephant_(álbum) Buque_de_mando_de_medidas_contra_minas_Diana

html map