Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zelanda_(desambiguación) Condado_de_Hillsdale_(Míchigan) Victor_Espinos_Moltó Concejon Albocacer Cichlasomatinae Zanahorías_aliñadas Viscosimetro_de_Oswald Charles_Schlee Clifford_T_Robinson Abadán Vyasa Zodiacal Xcehus Cluster_de_computadoras_(u_ordenadores) Vladimir_el_Valiente Vesículas_de_secrecion Zaidin_(barrio_y_distrito) Club_Marítimo_de_Marbella Agnes_Strickland Concierto_para_violín_No._1_(Prokofiev) Yacimiento_arqueológico_de_El_Oral X_Legislatura_de_España Air_Force_Space_Command Chuck_Schuldiner Vuelta_a_Suecia Valle_de_Trapaga-Trapagaran_(Vizcaya) AgustaWestland_AW-139 Aijinio Communauté_de_communes_Vinca_Canigou Wittersheim Condado_de_Orange_California Cneorella_kimotoi Zapatilla Colegio_Mayor_Alcalá Acanthocreagris_focarilei Verdon_olivaceo Vóley_playa_en_los_Juegos_Mediterráneos_de_2009 Ailuroedus_crassirostris Chuchi_Martínez Conservacion_de_las_aves Constitucion_Política_de_Los_Estados_Unidos_Mexicanos Comité_Revolucionario_Galiciano Zacarías_(Mandragora) Writer's_Block_(álbum) Christian_de_Schleswig-Holstein Administración_de_la_demanda_de_transporte Zafiro_de_las_Galas Vatu Yacimiento_icnologico_de_Dos_Aguas Complejo_criptico_de_especies Conferencia_de_Montevideo Al-Yumhuriyya_al-Yazāiiriyya_ad-Dimuqrātiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Vya_(Nevada) Aeropuerto_internacional_de_tampa

html map