Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sydney_James_Van_Pelt Santuario_de_Júpiter_Doliqueno Sentjur San_Lorenzo_(Jerecuaro) Temporada_2006_de_Fórmula_1 Starshiná San_Ramon_(comuna) Schreiner Sentispac Sonia_Gutiérrez_Lloret Tadanari_Lee Tim_Montgomery Tetrápodos Torneo_de_Suzhou_2013 Tassili_n'Ajjer Sebasthian_Yraola Teodoro_Schmidt_(desambiguacion) Trachyuropoda_wasmanniana Transitus_Fluvii Sindrome_de_down The_Cacti_of_Arizona Soyuz_T_11 Segunda_Batalla_de_Narvik Sublevación_del_Callao The_Trouble_with_Bliss Torre_de_Cap_D'or Saint_Germain_des-Angles Sintez_Kazan Santa_Marinha_do_Zezere Textos_del_Hinduismo Saint-Martial_(Ardèche) Tetlan_(estacion_del_metro_de_Guadalajara) Transferencia_de_energía_de_resonancia Servicio_Electoral_de_Chile Tomas_Meabe Telefonica_Móviles_España_S_A. Tillandsia_regina Saint_Hilaire_de_Court Torre_Reloj_Baron Saransk Starway Susana_Stephenson Salisbury Sexto_Pompeyo_Magno_Pio Stichus Terius_Nash Sublevacion_de_Gran_Polonia_(1918-1919) Sergio_Álvarez_Díaz Tenis_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Seul_1988 Stir_fry Television_movil Steven_Runciman Salon_de_la_Rue_des_Moulins Trapa_tranzschelii Sanguisorba_sanguisorba_var_platylopha

html map