Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mykola_Adamšcuk Pituophis Omar_Gutiérrez_(Uruguay) Nova_Barcelona Nemognatha_rouyeri Pierrre_Simon_Ballanche Numeracion_de_años_astronomica Músculo_isquiocoxígeo Partido_colorado_(paraguay) Playa_del_Moro_(Asturias) Paradoja_de_Allais Pelosa Piet_de_Wolf Nefelometría Pildora_de_los_cinco_días_después Poblado_de_Alfonso_XIII_(Sevilla) Observatorio_de_Visnjan Oblast_de_Novgorod Petrolea_del_Tachira Panaderias_chinas Nena_(cantante) Opuntia_santarita Platystephium PR:HM Oracle_of_Ages Plegamiento_de_proteinas Observatorio_Astronómico_de_Cabezo_de_la_Jara Ophrys_di-stefani Ohre Peucedanum_oreopansil Piche One_world_(cancion) Patricia_Verónica_Nuñez_Reyes_Spindola Niccolo_di_Pietro_Gerini Parque_Nacional_de_las_Islas_Ehotile Phaphiopedilum Museo_de_Arte_de_la_Universidad_de_Princeton Pinus_intermedia Pino_del_Río Partidos_de_Aragón Perisphaeria_cingulata Orquesta_Filarmónica_de_San_Petersburgo Ophrys_vernixia_ssp._ciliata Parque_del_centenario Panic_attack Nona_Gaye Panchito Pietraroja Palacio_de_la_Ópera_(La_Coruña) Ojus_(Florida) Ophrys_tommasinii_ssp._araneola Partitio_terrarum_imperii_Romaniae Pedro_Cortes_de_Monroy Néant-sur-Yvel Navegación_Marítima

html map