Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Departamento_para_el_Ambiente_y_el_Patrimonio_(Australia_del_Sur) Amazake-babaa Design_Patterns Coxsackie_virus Coregonus_zuerichensis Desafío_(álbum) Desempleados_de_reserva Courties Corbeil_Essonnes Dean_Benedetti Dena_de_Coll_y_Moll Dmytro_Chygrynskiy Distrito_de_soplin ESADE_Business_School Diego_Casanueva Coësmes Crisis_de_1890 Cross_Road Danny_Bolen Diving_at_the_2008_Summer_Olympics Copa_Castilla_y_León_de_Fútbol_2010-11 Cros_de-Ronesque Cushita De_perdidos_al_río Crisis_de_seguridad_de_Río_de_Janeiro_de_2010 Economía_de_Eslovenia Cronologia_de_la_historia_de_los_Estados_Unidos_(1990-nuestros_dias) Dragon_Ball:Evolution Anabarilius_qiluensis Courchamps Diego_Ferreira Distrito_de_Nordfriesland Cyclospora Cristianismo_en_Palestina Aljófares_gruesos Dia_de_la_Comunidad_Valenciana E.coli Dieta_milagro E.U.I.T._Obras_Públicas_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) Amélie_Suard Cornus_praecox Dauphin_(distrito_de_Santa_Lucía) Ediciones_Linteo Alfonso_de_Borbon-Dos_Sicilias D_Afonso_I Dicotomias Croilia_mossambica Distrito_de_Neustadt_an_der_Aisch-Bad_Windsheim Aleth_Guzmán-Nageotte Dodheimsgard Denominación_de_Origen_Jerez-Xéres-Sherry Copa_de_Corea_del_Sur Ana_Maria_Shua Alejandro_IV_(papa) Dispersión_dinámica_de_luz

html map