Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mário_Pais_de_Oliveira Naruto_(Tokushima_Japon) Portalápices Otón_de_Freising Plaza_San_Martin_(Cordoba) Podosilis_elongaticornis Pardofelis_marmorata Noves Orden_Martinista Pepe_D'Elía Nocomis_effusus Partido_Comunista_de_Galicia_(Marxista-Revolucionario) Picture_This_(film) Negacion_(psicología) Ol'_Dirty_Bastard Otto_I,_Sacro_Emperador_Romano Paloma_topknot Neocurtimorda_mordelloides Parque_Científico-Tecnologico_de_Córdoba Partido_Agrario_Nacional P_J_Müll Pherkad_Minor Pedilanthus Piotr_Ílich_Chaikovsky Notación_de_postfijo POL-MOT Napoleon_Sarony Pevafersa Pars_destruens/pars_construens Pila_AAA Obispo_de_San_Luis_Potosí Pastorale_d'été Pohl OAB Natty_Dread Pineda_de_Mar_Pineda Nomófilo Paulo_Costanzo Narcissus_pyrenaicus Parque_nacional_Bournda Oscaraibar Octhispa_cribrosa Noruega_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Nuevo_sol Oscar_R_Gonzalez Para_piel_de_manzana_(álbum) Pedro_Ferriz_de_Con Polly_Tones Paṇḍava Objeto_Verbo_Sujeto Parobisium_charlotteae Nickelodeon_(film) Narco_submarino OO_o Myracrodruon

html map